ISTOTNE INFORMACJE
1. PRAKTYKA STUDENCKA A UBEZPIECZENIE NNW OFEROWANE PRZEZ UCZELNIĘ.
Student, który zalicza praktykę poprzez jej realizację w trakcie studiów, na czas jej odbywania musi posiadać aktualne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Uczelnia oferuje roczne ubezpieczenie – zawsze na początku roku akademickiego- które obowiązuje przez 12 kolejnych miesięcy w każdym miejscu w Polsce, w którym student się znajduje /także więc w czasie praktyki w miejscu jej odbywania/.
Ubezpieczenie jest oferowane na początku każdego roku akademickiego - w późniejszym terminie nie można go nabyć.
Udając się na praktykę i nie posiadając tego ubezpieczenia, student jest zmuszony wykupić je na wolnym rynku we własnym zakresie. Koszt takiego ubezpieczenia tylko na okres praktyki najczęściej jest bardzo zbliżony do kosztu ubezpieczenia rocznego oferowanego przez Uczelnię.
Ubezpieczenie nie dotyczy sytuacji, kiedy praca zawodowa lub inna aktywność wskazana w
Regulaminie jest zaliczana na poczet praktyk.
2. CZY UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE/ ZUS, KTÓRE POSIADAM JAKO OBCOKRAJOWIEC JEST TYM SAMYM, CO UBEZPIECZENIE OPISANE W PUNKCIE WYŻEJ JAKO NNW?
Nie- ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowców oraz ubezpieczenie w ZUS przez pracodawcę- jeżeli państwo pracujecie w Polsce- nie są ubezpieczeniami, których dotyczy praktyka studencka.
Dla celów praktyki należy posiadać ubezpieczenie NNW.
3. CZY MUSZĘ POSIADAĆ DODATKOWE UBEZPIECZENIE OD ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ NA CZAS PRAKTYK?
Nie- nie jest ono wymagane. Studenci nabywają je na wypadek, gdyby w czasie odbywania praktyki wyrządzili szkodę w firmie, która przyjęła ich, jako praktykanta. W takiej sytuacji, koszty szkody pokrywane są przez polisę ubezpieczeniową OC. Często tego rodzaju ubezpieczenie oferowane w pakiecie razem z NNW.
4. PRAKTYKI W OKRESIE WAKACJI A MOŻLIWOŚĆ ZAMIESZKANIA W TYM CZASIE W AKADEMIKU.
Praktyka studencka realizowana w okresie wakacji pozwala studentowi zamieszkiwać w akademiku w okresie wakacji. W tym celu do kierownika akademika do końca maja każdego roku należy dostarczyć zaświadczenie /KSEROKOPIĘ SKIEROWANIA NA PRAKTYKĘ/ potwierdzające, że zostało wystawione skierowane na praktykę na okres wakacyjny.
5. ILE CZASU UPŁYWA OD WYSŁANIA WNIOSKU O ZAMIERZONYM MIEJSCU ODBYWANIA PRAKTYKI DO MOMENTU OTRZYMANIA SKIEROWANIA NA PRAKTYKĘ?
Czas ten jest uzależniony od liczby napływających wniosków- w okresie od maja do czerwca wniosków wpływa najwięcej, dlatego wówczas czas oczekiwania jest najdłuższy. Najczęściej czas oczekiwania na wystawienie wniosku przez Biuro Kształcenia wynosi od 7 do 14 dni kalendarzowych.
6. CZY ZATRUDNIENIE MUSI TRWAĆ W CZASIE STUDIÓW, BY MÓC JE ZALICZYĆ NA POCZET PRAKTYK STUDENCKICH?
Nie - na poczet praktyk można zaliczyć zatrudnienie lub inną wskazaną w Regulaminie formę aktywności, która została już zakończona. Okres 6 miesięcy nie musi być także okresem jednorodnej aktywności tzn. można wykorzystać fakt zatrudnienia z kilku miejsc pracy, przy czym z każdego miejsca pracy należy pozyskać wymagane dokumenty: świadectwo pracy/ zaświadczenie o
zatrudnieniu, zakres obowiązków, opinię, wypełniony załącznik nr 6.
7. CZY MOŻNA SKIEROWAĆ STUDENTA NA PRAKTYKĘ DO JEGO OBECNEGO MIEJSCA PRACY?
Tak- jest to rozwiązanie korzystne, gdy praktyka musi być zaliczona w danym semestrze, zaś student nie wypracował jeszcze wymaganych 6 miesięcy stażu pracy.
8. CZY KONIECZNIE PRAKTYKA MUSI BYĆ ZALICZONA W TYM SEMESTRZE, W KTÓRYM WYSTĘPUJE W PROGRAMIE KSZTAŁCENIA?
Nie. Jeżeli posiadamy wiedzę wcześniej np. już w czerwcu danego roku, że do końca września tego roku nie uda się nam zaliczyć praktyki, możemy z wyprzedzeniem złożyć w BOSiD wniosek o przedłużenie terminu zaliczenia praktyki- załącznik nr 4 do Regulaminu.
Złożenie wniosku skutkuje wpisem warunkowym na kolejny rok akademicki, jest bezpłatne i nie obniża średniej ocen dla celów stypendium Rektora.
Praktykę można także rozpocząć przed semestrem, w którym ujęta jest w programie/dla studiów 1 stopnia- w 2 semestrze; dla studiów 2 stopnia- w 1 semestrze/, przy czym ocena do Wirtualnego
Dziekanatu zostanie wprowadzona zgodnie z czasem programu kształcenia.
9. CZY MOŻNA PRZEPISAĆ OCENĘ ZA PRAKTYKĘ W PRZYPADKU POWTARZANIA SEMESTRU LUB ZA PRAKTYKĘ ZALICZONĄ W INNEJ UCZELNI LUB ZALICZONĄ W MACIERZYSTEJ UCZELNI W PRZYPADKU STUDENTÓW PODWÓJNEGO DYPLOMU?
Tak- należy w tym celu skorzystać z załącznika nr 7 lub załącznika nr 8 do Regulaminu.