O nas
Instytut Zarządzania Uniwersytetu Pomorskiego jest spadkobiercą tradycji Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania – pierwszej uczelni w subregionie słupskim kształcącej menedżerów i specjalistów z zakresu finansów i zarządzania.
Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania, której założycielem była Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku, działała w latach 1995 – 2016. Na przestrzeni tych lat wypromowała ponad pięć i pół tysiąca absolwentów, którzy zasilili kadry menedżerskie słupskiego biznesu i administracji. Uczelnia prowadziła studia na kierunkach Zarządzanie i marketing, Finanse i bankowość oraz Turystyka i rekreacja. W czasach największej świetności, w tej pierwszej niepublicznej uczelni wyższej w subregionie, studiowało blisko pięciuset uczniów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
Niekorzystne tendencje demograficzne w regionie powodowały jednak systematyczny spadek liczby studentów, więc by umożliwić kontynuację kształcenia menedżerów oraz wykorzystanie potencjału naukowego i dydaktycznego uczelni, pojawiła się wspólna inicjatywa kadry naukowej WHSZ oraz władz Akademii Pomorskiej w celu przeprowadzenia procesu konsolidacji obydwu podmiotów. Był to pionierski w skali kraju proces włączenia uczelni niepublicznej do uczelni publicznej. W wyniku konsolidacji Akademia Pomorska przejęła majątek WHSZ - w tym budynek przy ul. Kozietulskiego 6, gdzie do dziś mieści się Instytut Zarządzania - oraz część jej kadry naukowo-dydaktycznej. Co najważniejsze umożliwiła też studentom dokończenie rozpoczętej w szkole niepublicznej edukacji. Decyzję o kontynowaniu kształcenia w murach Akademii Pomorskiej podjęła większość z blisko dwustu studentów WHSZ, a na chęć rozpoczęcia studiów z zarządzania a na pierwszym roku wyraziło blisko sto osób.
Wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o zgodę na uruchomienie w Akademii Pomorskiej studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym z zakresu zarządzania przygotowywał zespół pod kierunkiem dra hab. Andrzeja Urbanka, prof. AP - ówczesnego dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego, a w którego skład wchodzili również pracownicy naukowo-dydaktyczni Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania - dr Ewa Matuska oraz dr Jarosław Szreder. Studia licencjackie na kierunku zarządzanie w Akademii Pomorskiej rozpoczęto już w roku akademickim 2016/2017. Do ich prowadzenia w strukturze organizacyjnej Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego powołano Zakład Zarządzania, którego kierownikiem została dr Ewa Matuska. Studenci mogli wybierać spośród trzech ścieżek specjalnościowych: zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie zasobami ludzkimi i rachunkowość, a po roku – już z pięciu, gdyż uruchomiono dodatkowo ścieżki: zarządzanie logistyczne oraz menedżer sprzedaży.
W październiku 2017 roku, wraz z utworzeniem Wydziału Nauk o Zarządzaniu i Bezpieczeństwie, którego Dziekanem został dr hab. Andrzej Urbanek, prof. AP, Zakład Zarządzania przekształcono w Katedrę Zarządzania, na której czele stanęła dr Ewa Matuska. Szybko okazało się, że oferta studiów z zarządzania była strzałem w dziesiątkę. Systematycznie rosła liczba studentów kształconych zarówno w trybie stacjonarnym, wieczorowym i niestacjonarnym oraz liczba pracowników. W tym czasie zespół pracowników Katedry podjął intensywne prace nad przygotowaniem wniosków do ministerstwa o zgody na uruchomienie nowych kierunków: studiów magisterskich z zarządzania, w tym - kierunku Biznes międzynarodowy w języku angielskim oraz studiów licencjackich z Logistyki. W semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019, podczas urlopu naukowego dr Ewy Matuskiej, pracami Katedry Zarządzania kierował dr Mirosław Betkowski.
Rok akademicki 2019/2020 przyniósł zmiany w strukturze organizacyjnej uczelni. Zlikwidowano wydziały, tworząc w ich miejsce instytuty. Katedra Zarządzania weszła w skład Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania, którym kierowali kolejno dr hab. Lech Chojnowski, prof. AP, a następnie dr hab. Janusz Gierszewski, prof. AP. Wraz z wprowadzeniem zmian kierownikiem Katedry została dr Agnieszka Sałek-Imińska, która funkcję tę pełniła przez dwa lata. W tym czasie, uzyskano zgody ministerstwa na składane wcześniej wnioski o nowe kierunki i uruchomiono studia licencjackie na kierunku Logistyka, a od roku akademickiego 2020/21 studia drugiego stopnia na kierunku Zarządzanie, w tym anglojęzyczne studia na specjalności biznes międzynarodowy.
Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2021/2022 na stanowisko kierownika Katedry powróciła dr Ewa Matuska. W tym czasie udoskonalono programy studiów, tak by jeszcze bardziej odpowiadały potrzebom studentów i pracodawców oraz wprowadzono nowe ścieżki kształcenia. W roku akademickim 2022/2023 uruchomiono też pierwsze na uczelni, realizowane wspólnie z pracodawcą, studia dualne na ścieżce kształcenia Zielone łańcuchy dostaw na kierunku Logistyka.
1 września 2023 r. na mocy Zarządzenia Rektora Uniwersytetu Pomorskiego Katedrę Zarządzania przekształcono w Instytut Zarządzania, którym kierowanie Rektor powierzył dr Ewie Matuskiej. W Instytucie kształci się obecnie blisko pięciuset studentów, co czyni go jednym z największych i cieszących się największą popularnością wśród kandydatów w Uniwersytecie Pomorskim. Pracuje w nim 34 etatowych nauczycieli akademickich, którzy prowadzą badania naukowe i publikują w zakresie nauk o zarządzaniu i jakości oraz ekonomii i finansów. W realizacji procesu dydaktycznego wspiera ich blisko dwudziestu praktyków biznesowych. Instytut ma w ofercie edukacyjnej dwa kierunki studiów pierwszego stopnia (zarządzanie i logistyka) oraz na jeden kierunek drugiego stopnia (zarządzanie), w tym możliwość realizacji studiów magisterskich w języku angielskim na specjalności biznes międzynarodowy (International Business). Ogółem studenci mogą wybierać z trzynastu ścieżek kształcenia. Instytut prowadzi także kilka kierunków studiów podyplomowych, m.in. prestiżowe Master of Business Administration (MBA).