Monografie pracowników IZ
„Sprawozdawczy rachunek kosztów w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa”
dr Adam Lulek
dr Hanna Czaja-Cieszyńska
dr Konrad Kochański
mgr Damian Łazarczyk
dr hab. Beata Sadowska
Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2024
Publikacja adresowana jest do osób, które interesują się zarządzaniem kosztami oraz pragną zgłębić tajniki w szczególności sprawozdawczego rachunku kosztów. Wskazuje na rolę, jaką w przedsiębiorstwie pełni pomiar, ewidencja, przetwarzanie oraz raportowanie informacji o kosztach. Książka przedstawia istotę i przekroje klasyfikacyjne kosztów. Prezentuje funkcje, zadania, odmiany rachunku kosztów oraz rodzaje i metody kalkulacji kosztów. Podpowiada jak je mierzyć i rozliczać, a także jak je raportować w sprawozdaniu finansowym. Istotą publikacji jest zwrócenie uwagi na efektywne zarządzanie kosztami, które stało się koniecznością dla współczesnego przedsiębiorstwa.
„Bezpieczeństwo cyfrowe – perspektywa organizacyjna”
dr Joanna Grubicka
dr Ewa Matuska
Wydawnictwo Difin, Warszawa 2023
Książka podejmuje tematykę bezpieczeństwa cyfrowego organizacji łącząc w elastyczny sposób perspektywę badawczą nauk o bezpieczeństwie i nauk o zarządzaniu i jakości. Wyjaśnia istotę, znaczenie i uwarunkowania bezpieczeństwa cyfrowego w funkcjonowaniu współczesnych organizacji ujmując syntetycznie jego tło strategiczne, technologiczne oraz personalno-zarządcze. W
przystępny sposób przedstawia podstawowe wytyczne polityki wspólnotowej i krajowej w obszarze kształtowania społeczeństwa informacyjnego oraz gospodarki cyfrowej w aspektach bezpieczeństwa organizacyjnego. Opisuje kategorie zagrożeń cyfrowych, z którymi konfrontują się współczesne organizacje oraz możliwości ich kontrolowania poprzez zabezpieczenia technologiczne. Przedstawia cechy dystynktywne tzw. rewolucji 4.0, rzeczywistości VUCA oraz nowych kategorii pracowników, jako kluczowych wyzwań dla organizacji XXI wieku. Szczególną uwagę poświęca zagadnieniu diagnozy i prognozy kompetencji pracowników i menedżerów w kontekście bezpieczeństwa cyfrowego oraz potrzeb rozwojowych organizacji. Materiał badawczy wykorzystany do opracowania publikacji zgromadzono w oparciu o krytyczną analizę literatury, przegląd aktualnych raportów badawczych i opracowań czołowych firm konsultingowych oraz wyniki badań własnych autorek. Polecana jest szerokiemu kręgowi odbiorców, ze wskazaniem na menedżerów, specjalistów ds. bezpieczeństwa cyfrowego i specjalistów HR oraz studentów kierunków zarządzania i bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo i problemy psychospołeczne w warunkach pandemii covid-19
Redakcja naukowa
Dr Ewa Matuska
Dr Arkadiusz Gryko
Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2021
Publikacja poświęcona jest wybranym zagrożeniom bezpieczeństwa społecznego, ekonomicznego oraz cyfrowego, które pojawiły się wraz z rozprzestrzenianiem się pandemii covid-19, a także przedstawienie rekomendacji oraz dobrych praktyk, które mogą zostać wykorzystane do minimalizowania zagrożeń, jakie niesie ze sobą pandemia. Monografia prezentuje wyniki badań prowadzonych zarówno z perspektywy lokalnej jak i ogólnokrajowej przez przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Można w niej przeczytać m.in. o bezpieczeństwie cyfrowym przedsiębiorców, rozwoju narzędzi umożliwiających załatwianie spraw urzędowych, działaniach z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu wdrażanych w okresie pandemii przez przedsiębiorców czy o ich bezpieczeństwie ekonomicznym na początku pandemii.
Książkę można pobrać w formacie *pdf
Zarządzanie i rynek pracy w warunkach pandemii COVID-19
redakcja naukowa
dr hab. Piotr Walentynowicz, prof. UP
dr Agnieszka Sałek-Imińska
Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2021
Monografia prezentuje badania blisko dwudziestu autorów z różnych ośrodków akademickich z całego kraju, poświęcone funkcjonowaniu różnych sektorów polskiej gospodarki w ciągu półtora roku funkcjonowania w warunkach pandemii covid-19. Zaprezentowane w niej wnioski pomagają lepiej z zrozumieć zjawisko, z jakim wszystkim przyszło się mierzyć, mogą też pomóc praktykom zarządzania skuteczniej walczyć z tego typu sytuacjami w przyszłości. Badacze omawiają w niej m.in. zmiany zachodzące na rynku pracy, wpływ pandemii na działalność mikro i małych przedsiębiorstw, działalność biznesową w branży turystycznej oraz problemy związane z organizacją pracy zdalnej i coworkingu.
Książkę można pobrać w formacie *pdf
Finanse zrównoważone. Rozwój. Ryzyko. Rynek.
dr hab. Magdalena Zioło, prof. UP
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa-Szczecin 2020 r.
Monografia jest jedną z pierwszych na rynku wydawniczym, które w sposób kompleksowy podejmują problematykę finansów zrównoważonych z perspektywy rynków, instytucji, ryzyka oraz powiązań między kategoriami rozwoju zrównoważonego, zrównoważonej adaptacji oraz finansów zrównoważonych. Oryginalne podejście zaprezentowane w opracowaniu wyraża się m.in. w: usystematyzowaniu pojęć i kategorii z zakresu finansów zrównoważonych, kompleksowej klasyfikacji subdyscyplin finansów zrównoważonych oraz propozycji koncepcji zrównoważonych systemów finansowych, propozycji scenariuszy rozwoju finansów zrównoważonych oraz nowatorskim spojrzeniu na rolę finansów w zapewnianiu efektywnego finansowania rozwoju zrównoważonego. Publikacja dedykowana jest osobom, które naukowo i zawodowo interesują się problematyką finansów w aspekcie wyzwań i konieczności dostosowania do potrzeb zrównoważonego rozwoju.
Finance and Sustainable Development. Designing Sustainable Financial Systems
dr hab. Magdalena Zioło, prof. UP (red.)
Wydawnictwo Routledge, Londyn 2020 r.
Monografia poświęcona jest projektowaniu i ocenie zrównoważonych systemów finansowych i ich wpływowi na rozwój gospodarczy. Zaprezentowano w niej wyniki badań poświęconych m.in. wpływowi systemów finansowych na takie kwestie jak ład korporacyjny, zarządzanie ryzykiem, handel oraz na wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju. To pierwsza publikacja, która zawiera tak kompleksowe spojrzenie na zrównoważone systemy finansowe, a nie tylko na zrównoważone finanse. Adresowana jest do badaczy i studentów z obszaru ekonomii, finansów i bankowości, biznesu, zarządzania oraz nauk politycznych i społecznych.
Zmiany rynku pracy a zarządzanie. Perspektywa pracodawcy i pracownika
dr Ewa Matuska (red.)
Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej, Słupsk 2020
Monografia porusza niezwykle aktualną kwestię zmian zachodzących na rynku pracy i wyzwań stojących przed menedżerami związanymi z zarządzaniem. Celem pracy są opis i analiza wybranych charakterystyk rynku pracy i ich związków z zarządzaniem, głównie z zarządzaniem kapitałem ludzkim w organizacji. Zarówno pracodawcy, kandydaci do pracy, jak i pracownicy potrzebują wskazówek w jaki sposób optymalnie dopasować się do zjawisk mających wpływ na aktualne i spodziewane stosunki na rynku pracy. Utrzymująca się w ostatnich latach niska stopa bezrobocia, zwłaszcza w krajach podobnych do Polski przez wiele lat borykających się problemem bezrobocia strukturalnego, stworzyła jakościowo nową sytuację w stosunkach pracy. Pracodawcy mają problem z obsadzeniem stanowisk pracy, a pracownicy odkrywają siłę swojej pozycji negocjacyjnej w zakresie warunków zatrudnienia, zwłaszcza wynagrodzenia.