Z uczniami szkół średnich o biznesie i zarządzaniu
Kolejne spotkanie promujące przedsiębiorczość wśród młodych mieszkańców regionu słupskiego za nami. Tym razem gościem „Przedsiębiorczości na topie” był Arkadiusz Kubasik, prezes zarządu słupskiej firmy Stako, światowego lidera w zakresie produkcji zbiorników gazowych do samochodów.
Nasz gość pełni także funkcję wiceprezesa kanadyjskiego, notowanego na giełdach w Nowym Jorku i Toronto, koncernu West Port Fuel Systems, który jest właścicielem słupskiej fabryki.
Stako to firma z ponad 55-letnią historią, która zatrudnia blisko 400 pracowników, a jej roczne przychody wynoszą 150 mln zł. W swojej historii współpracowała z większością koncernów motoryzacyjnych, a obecnie jej głównym klientem jest Renault-Dacia. Słupskie przedsiębiorstwo ma blisko 95 proc. udziału w rynku niskociśnieniowych zbiorników na gaz LPG.
Podczas spotkania, w którym udział wzięło ponad dwustu uczniów szkół średnich i studentów, prezes Kubasik, który od 24 lat związany jest ze słupską spółką, opowiadał o swojej drodze na biznesowy szczyt. Wspominał czasy, gdy zaczynał jako handlowiec i jak po kolei piął się po szczeblach zawodowej hierarchii. Mówił o tym jak odnieść sukces w biznesie, wskazywał co jest najważniejsze w pracy menedżera, jakie trzeba mieć predyspozycje do takiej pracy, opowiadał też jaki styl zarządzania preferuje.
Część spotkania poświęcona była też kwestiom związanych z konkurowaniem na rynku, pozyskiwaniem klientów, innowacyjnością i sposobach na przyciąganie talentów do firmy. Rozmawiano także o celach, jakie przed sobą stawia Stako w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa i zagranicznej ekspansji koncernu West Port Fuel System. Na zakończenie pytania gościowi mogli zadawać zgromadzeni uczniowie i studenci.
Spotkanie tradycyjnie prowadził dr Arkadiusz Gryko z Zakładu Marketingu i Komunikacji Instytutu Zarządzania, a partnerem wydarzenia była Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa. W spotkaniu udział wzięły słupskie szkoły: Zespół Szkół Agrotechnicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Mechaniczno-Logistycznych oraz Zespół Szkół Informatycznych, a także Młodzieżowe Liceum Ogólnokształcące.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Społeczna odpowiedzialność – oddziaływanie regionalnych uczelni wyższych jako czynnika stymulującego międzypokoleniową aktywność społeczną - Uniwersytet Aktywny 5", finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.