Seminarium było elementem realizowanego projektu badawczego „Narzędzia cyfrowe w zarządzaniu procesami innowacyjnymi małych i średnich przedsiębiorstw” i zgromadziło przedstawicieli środowiska naukowego oraz przedsiębiorców sektora MŚP, zainteresowanych tematyką transformacji cyfrowej.
Spotkanie otworzyła dr Ewa Matuska, prof. UP, kierownik projektu, prezentując założenia przedsięwzięcia badawczego, jego cele oraz najważniejsze efekty dotychczasowej realizacji. Następnie prof. dr hab. Piotr Niedzielski, członek zespołu naukowego omówił najważniejsze trendy związane z transformacją cyfrową oraz ich wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw i całej gospodarki. Szczególną uwagę poświęcił wyzwaniom i możliwościom, jakie stwarzają nowoczesne technologie dla rozwoju innowacyjności i konkurencyjności firm. Z kolei mgr Renata Szanter, członek komitetu naukowego przedstawiła założenia, metodykę oraz wyniki pierwszego etapu badań dotyczących cyfryzacji procesów innowacyjnych w przedsiębiorstwach, a także omówiła funkcjonalności platformy benchmarkingowej, służącej do oceny dojrzałości cyfrowej firm oraz porównywania wyników z innymi przedsiębiorstwami z sektora MŚP. Zaprezentowane zostały również wyniki analiz dotyczących wykorzystania narzędzi cyfrowych w badanych podmiotach. Ostatnią częścią wydarzenia była dyskusja z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli sektora MŚP.
Seminarium stworzyło przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy środowiskiem naukowym, a przedsiębiorcami oraz potwierdziło znaczenie współpracy nauki i biznesu w rozwijaniu kompetencji cyfrowych oraz innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw.
Seminarium zostało zorganizowane przez Instytut Zarządzania Uniwersytetu Pomorskiego we współpracy ze Słupską Izbą Biznesu oraz Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. Odbyło się ono w ramach projektu „Narzędzia cyfrowe w zarządzaniu procesami innowacyjnymi małych i średnich przedsiębiorstw” dofinansowanego z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla społeczeństwa II”, na który Uniwersytet Pomorski w Słupsku otrzymał dofinansowanie w kwocie 489 tys. zł.