Cyfrowa transformacja innowacji w polskich małych i średnich przedsiębiorstw – diagnoza i perspektywy
Jak polskie małe i średnie przedsiębiorstwa wykorzystują potencjał cyfryzacji w procesach innowacyjnych? Czy są gotowe na wyzwania przyszłości? Instytut Zarządzania Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku prowadzi kompleksowe badanie, które pozwoli odpowiedzieć na te pytania i zidentyfikować kluczowe bariery oraz możliwości rozwoju.
Badania są przeprowadzone w ramach naukowego projektu badawczego „Narzędzia cyfrowe w zarządzaniu procesami innowacyjnymi małych i średnich przedsiębiorstw”. Na jego realizację w ramach programu „Nauka dla społeczeństwa II” pozyskaliśmy z Ministerstwa Edukacji i Nauki dofinansowanie w kwocie 489 tysięcy złotych.
Celem projektu jest kompleksowa analiza stopnia wykorzystania narzędzi cyfrowych przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa w procesie tworzenia i wdrażania innowacji. Badacze z Instytutu Zarządzania sprawdzają, w jakim stopniu firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw wykorzystują potencjał digitalizacji, aby zwiększyć swoją konkurencyjność.
To niezwykle istotne badanie, gdyż współczesny biznes coraz bardziej opiera się na innowacjach. Cyfryzacja procesów biznesowych stała się kluczowym czynnikiem sukcesu. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak polskie małe i średnie firmy wykorzystują nowe technologie w zarządzaniu innowacjami. Wyniki badań pozwolą przedsiębiorcom lepiej zrozumieć swoje potrzeby i możliwości w tym zakresie oraz podejmować świadome decyzje inwestycyjne. Instytucje wspierające przedsiębiorczość zyskają wiedzę, która pozwoli im opracować skuteczne programy wsparcia dla takich firm w obszarze innowacji. Środowisko naukowe będzie zaś mogło rozwijać swoją wiedzę na temat cyfrowej transformacji przedsiębiorstw.
W ramach projektu badacze z Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku przeprowadzają ankiety online oraz wywiady pogłębione z przedstawicielami blisko tysiąca polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Analiza danych pozwoli na zidentyfikowanie głównych trendów, barier i wyzwań związanych z cyfryzacją procesów innowacyjnych w polskich przedsiębiorstwach.
Badanie realizowane będzie do końca 2026 r. Jego efekty przedstawione będą na konferencjach naukowych, w publikacjach naukowych oraz w poradniku dobrych praktyk.
Realizacja projektu badawczego „Narzędzia cyfrowe w zarządzaniu procesami innowacyjnymi małych i średnich przedsiębiorstw” możliwa jest dzięki dofinansowaniu w kwocie 489 tys. zł pozyskanemu przez Uniwersytet Pomorski w Słupsku z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla społeczeństwa II”